ČETRTE POMLADNE ISKRICE NA KRILIH ZIMZELENIH MELODIJ 2024
Pa smo ga že četrtič spravili pod streho. V najlepšem mesecu leta. Maju. Letos smo dogodek Pomladne iskrice na krilih zimzelenih melodij izpeljali v nedeljo, 26.5.2024, v Rdeči dvorani Mestne hiše Ljubljana. V prijetnem ambientu, z donacijo spomladanskega cvetja je bil dogodek prav tako graciozen kot vsako leto doslej.
V program smo vnesli svežino, a temeljni koncept dogodka je ostal enak. Z druženjem, predstavitvijo različnih žanrov, od narodnozabavne glasbe, rock, punka, pop glasbe vse do zimzelenih melodij smo hoteli obuditi nostalgično vrednost slovenskih melodij, ob katerih so starejši odraščali, predvsem pa ob njih poplesavali, se družili in veselili.
Dogodek opominja na dragoceno vrednost socialne vključenosti starejših, kulturno udejstvovanje in udeležbo na dogodkih, ki ogrejejo srca in povezujejo mlajše generacije s starejšimi.
V uvodnem predavanju je Dr. Otto Gerdina, direktor Zavoda OPRO, ki raziskuje problem revščine v starosti, starizem, odpira nove poglede in prispeva k preboju od tradicionalnih teorij staranja kot bolj sodobnim, z zgodbo Bertolta Brechta »Nespodobna stara gospa« predstavil življenje 72-letne gospe, ki je po smrti moža ostala v veliki stanovanjski hiši. Skozi niz dogodkov, ki so sledili po izgubi moža, je nanizal teoretske poglede na starost. Iz njegovih besed lahko povzamemo, da je aktivno življenje ključno za zadovoljivo in zdravo starost. Zagotovo se naše vloge s staranjem spremenijo, vendar si moramo poiskati nove, ki nas ohranjajo v pogonu. Sočasno s tem izbiramo aktivnosti, ki omogočajo ohranjanje življenjskih vzorcev in veščin, ki jih je oseba razvila tekom življenja. Novejša literatura se vse bolj naslanja na izsledke gerotranscendence – teorije o dobrem staranju. Njeno izhodišče izhaja iz ideje, da v starosti lahko pride do preobrata, do ponotranjanja novih vrednot in vedenja, ki za starost morda niso običajna, prej izjemna. Pride do procesa zorenja, novega pogleda na svet in redefinicijo vrednotnega sistema. Omenjena veda raziskuje, kako v starosti obuditi pogum, da presežemo ustaljene vzorce in zaživimo avtentično življenje. Namesto velikih dogodkov in materialnih dobrin se starejša oseba veseli majhnih reči, subtilnih izkušenj, narave. Njen fokus se usmeri v notranje doživljanje sebe, kdo smo in kako smo živeli ter na odkritje značajskih lastnosti, za katere niti nismo vedeli, da jih imamo, se pa v določenih pogojih lahko razvijejo in dajejo smisel življenju. Zagotovo je prikazal zgodbo, ki nam da misliti že zdaj. Ne glede na to, na kateri točki življenja smo, je spoznavanje svoje biti, notranjosti lahko bogata popotnica za našo starost.
Na dogodku so se predstavili tudi nadarjeni učenci Glasbene šole Glasbeni atelje Tartini, ki so z instrumentalno izvedbo na klavirju, violini in violončelu približali doživljanje sveta Chopina, Tartinija, Dvoraka, in Johanna S. Bacha.
Sledil je nagovor Ane Petrič, ki je nedavno pridobila laskavi naziv Slovenke leta 2023, v katerem je poudarila kako mlajši pomagajo starejšim, premalo hvaležnosti pa se nameni starejšim, ki prav tako pomagajo mlajšim. Kar mlajši pri starejših cenijo so njihove modrosti, hudomušne zgodbe in popotnice za življenje. Predstavila je pesem skoraj 100-letne Stanke iz Posavja, ki je nekoč ob geslu križanke Starejša gospa namesto rešitve starka zapisala Stanka, s čimer je vdahnila življenje in vrednost vsake starejše osebe in poudarila njihovo neizmerno moč. Ana je potrdila pomembnost družabnih dogodkov, kjer se mlajši in starejši povezujejo, tkejo medgeneracijske vezi in se veselijo. V takšnih okoliščinah je starost pojmovana kot nekaj ustvarjalnega, dostojnega in vredna življenja. Ge. Ani Petrič se zahvaljujemo za neusahljivo podporo in ji želimo veliko uspeha ter še mnogo skupnih projektov, ki bodo spreminjali bivanje starejših na bolje.
Na dogodku se je v punk-rock ritmih predstavila tudi skupina White Stain s pesmimi Afterlife, Iskanja in Dekle moje pojdi z menoj, ki nas je ob melodiji Vlada Kreslina ponesla v Prekmurske ravnice. Od rahločutnega punka smo presidrali k narodnozabavni glasbi. Oder so zavzeli 4 navihani fantje iz ansambla Motiv. V večglasnem prepevanju so zapeli pesmi Še enkrat, Hej prijatelj in Ne reci nikdar. Gromek aplavz je požel tudi premierni nastop skupine Dedka na svobodi, ki sta svoje poti ob upokojitvi ponovno sklenila v glasbenem ustvarjanju. Svoje avtorske pesmi sta posvetila lepim doživetjem v življenju, navihani pomladi, srčnima partnerica in njunima družinama.
In ponavadi so najlepše pesmi tiste, ki jih piše življenje. Za vrhunec popoldanskega druženja pa je poskrbel Tomaž Domicelj, velika glasbena legenda, ki se je predstavil z venčkom njegovih najbolj odmevnih pesmi: Življenje je lepo, Danes bo srečen in Slovenskega naroda sin. Dogodek smo sklenili z nastopom skupine družabnikov s pesmijo Čez Šuštarski most.
Obiskovalcem je bil na voljo tudi pesmomat, ki ljubiteljem poezije omogoča, da za kovanec 1 EUR kupijo pesem in si polepšajo dan. Uporabnik lahko določeno pesem izbere iz seznama poezije za odrasle ali poezije za otroke (ki je sicer razvrščena po avtorjih), ji prisluhne, si jo natisne, lahko pa jo prek QR-kode prenese tudi na pametni telefon.
Privabili smo več kot 80 ljudi, čeprav je kapaciteta dvorane le 60. Polna dvorana priča o želji po povezovanju, osmišljanju druženja in novih poznanstev v starosti kot tudi po sprejetosti ne glede na družbeno ozadje.
Iskreno se zahvaljujemo vsem nastopajočim, Mestni občini Ljubljana, ki je omogočila brezplačen najem prostora in tehnično izvedbo, Cvetličarni Šimenc, ki je podarila spomladansko rezano cvetje, Citytaxi, ki je na prizorišče pripeljal starejše osebe, Kavalirju za prevoz rekvizitov in piceriji Jurman ter seveda ekipi prostovoljcev, ki je bdela nad dogodkom in doprinesla k nepozabni izvedbi dogodka.