Pogovorno – izkustveni kulturni dogodek v okviru projekta “Živa knjiga”, 23. 6. 2021

Na srečanju, ki je potekalo 23. 6. 2021 v Švicariji (Mednarodni grafični likovni center), smo gostili avtorja Milana Škrabca, zgodovinarja, učitelja in deltiologa, strastnega zbiratelja in preučevalca starih razglednic. Skozi interaktivno delavnico je udeležencem predstavil knjigo Slovenske romarske poti in monografijo Slovenstvo na razglednicah, kjer je povzel osebna doživetja in izkustva o pomenu starih razglednic v slovenskem prostoru. Razglednice niso le pripovedovalke o nekdanjih vedutah ali promociji krajev in objektov, včasih so z njimi krepili socialne vezi, prav tako vključevanje v kulturni utrip življenja, s čimer so postale tudi pomemben medij narodnega prebujenja.

Kulturni dogodek “Živa Knjiga” smo namenili obiskovalcem vseh generacij, ki jih zanima zbiranje razglednic, njihova zgodovinska in etnološka interpretacija v slovenskem prostoru, katero avtor Milan Škrabec predstavil v navedenih publikacijah: Dežela ob Cerkniškem jezeru (1990), Vrhnika, prečuden kraj (1990), Narod naš dokaze hrani (2005), Boj za meje po 1. svetovni vojni (2007), Slovenstvo na razglednicah (2009), Slovenski pozdrav s Koroške (2014), Romarski pozdrav (2019). Dogodek smo izvedli v prenovljeni Švicariji nad Tivolskim gradom, kjer so se v preteklosti srečevali naši veliki umetniki: Ivan Cankar, Vladimir Levstik, Cvetko Golar in drugi.

Dogodek je odprl Mednarodni grafični likovni center.